SocjoPercepcja vol. 37. | Kto, jak nie my? O solidarności i zaangażowaniu w obliczu kryzysów


Data:

13 grudnia 2023 y.

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w SocjoPercepcji vol. 37 | Kto, jak nie my? O solidarności i zaangażowaniu w obliczu kryzysów Spotkanie odbędzie się 13 grudnia (środa) o godz. 18:00 w Recepcji na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu.

Goście:

dr hab. Paweł Rudnicki, prof. UD DSW, pedagog, politolog, profesor na Wydziale Studiów Stosowanych Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. Naukowo zajmuje się pedagogiką krytyczną oraz edukacyjnymi wymiarami działań organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tematyką m.in. edukacji globalnej, edukacji antydyskryminacyjnej oraz praw człowieka. Autor monografii: Kto, jak nie my? Wspólnota i działanie na Dworcu Głównym we Wrocławiu (marzec-kwiecień 2022), Oblicza buntu w biografiach kontestatorów… (2009), Pedagogie małych działań. Krytyczne studium alternatyw edukacyjnych (2016), współautor (wspólnie z M. Pogorzelską) Przecież jesteśmy! Homofobiczna przemoc w polskich szkołach – narracje gejów i lesbijek (2020).

dr Kamil Łuczaj, socjolog pracujący na Uniwersytecie Łódzkim, badacz szkolnictwa wyższego i migracji. Specjalizuje się w metodach jakościowych (m.in. wywiady narracyjne, wywiady pogłębione, obserwacje uczestniczące). Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2019 roku jest członkiem Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Publikował m.in. w „Studies in Higher Education”, „Polish Sociological Review”, „Slovak Sociological Review”, „Journal of Higher Education Policy and Management”. Kierował projektami badawczymi dotyczącymi m.in. migracji akademickich do Polski, awansu społecznego wykładowców oraz polskiej gościnności w stosunku do uciekinierek wojennych z Ukrainy.

Prowadzenie: dr Justyna Kajta (Uniwersytet SWPS), socjolożka

Od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie minie niedługo dwa lata. Podczas tego czasu mogliśmy obserwować nie tylko okrucieństwo wojny, ale i akty solidarności oraz gościnności oferowanej osoby uchodźczym. Szczególnie pierwsze miesiące wojny opowiadane są jako czas, w którym społeczeństwo polskie zaoferowało masowo różne formy wsparcia Ukrainkom i Ukraińcom.

Grudniowe spotkanie z cyklu „SocjoPercepcja w Recepcji” poświęcone zostanie opowieściom o osobach, które aktywnie włączyły się we wspomniane działania pomocowe. Będziemy rozmawiać o doświadczeniach wspólnot krótkotrwałych, pomocy wzajemnej, gościnności oraz działaniach oddolnych w obliczu kryzysów.

Punktem wyjścia dla naszej rozmowy będzie książka Pawła Rudnickiego „Kto, jak nie my? Wspólnota i działanie na Dworcu Głównym we Wrocławiu (marzec-kwiecień 2022)”. Jej bohaterkami bohaterami są osoby, które w pierwszych miesiącach wojny włączyły się w działania wolontariackie na wrocławskim dworcu. Dlaczego zdecydowały się na działanie, jakie to było dla nich doświadczenie, jak się samoorganizowały i wreszcie, jakie są koszty osobiste pracy wolontariackiej i aktywistycznej? Podobne wątki poruszone zostaną w odniesieniu do osób, które zdecydowały się na przyjęcie uchodźców i uchodźczyń w swoich domach, a z którymi badania realizuje m.in. Kamil Łuczaj.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER